17-4PH dla ropy i gazu: trzonki zaworów, wały pomp i głowica odwiertu
Oct 27, 2026
Stal nierdzewna 17-4PH dla ropy i gazu 2026|Cena, specyfikacje i dostawca
17-4PH (UNS S17400) zdobywa swoje miejsce w branży ropy i gazu, ponieważ dostarcza mniej więcejtrzykrotna granica plastyczności 316L za ułamek kosztu stopu niklu. W przypadku trzpieni zaworów, wałów pomp i osprzętu głowicy odwiertu to jest całe uzasadnienie biznesowe.
Jedna zasada zastępuje wszystkie inne decyzje dotyczące tej oceny:w przypadku H₂S (kwaśnego), 17-4PH musi być dostarczony w stanie H1150D (podwójnie dojrzewający) o twardości mniejszej lub równej 33 HRC, zgodnie z NACE MR0175 / ISO 15156-3. H900, H1025 i H1075 zostają zdyskwalifikowane.Trzpień określony jako „17-4PH” bez warunku jest niezgodnością, która może się wydarzyć.
Dwa twarde ograniczenia do zapamiętania:
- Nie stosować 17-4PH do trzpieni zaworów offshore narażonych na działanie atmosfery morskiej- zewnętrzne pękanie spowodowane korozją naprężeniową chlorków jest prawdziwym rodzajem awarii, której farba nie naprawia. Wybierz duplex 2507, 6Mo lub stop niklu.
- Okno serwisowe wynosi w przybliżeniu od -40 stopni do +315 stopnia.Ponad to przejdź doInconel 718.
Kup go jako pasekASTM A564 / ASME SA-564(lub odkuwki doASTM A705 / SA-705), w wieku doH1150D, zPL 10204 3.2 MTRI100% weryfikacja twardościprzy każdym zamówieniu z usługi kwaśnej.
Dlaczego 17-4PH i gdzie właściwie pasuje?
17-4PH to martenzytyczna stal nierdzewna utwardzana wydzieleniowo - około 17% Cr, 4% Ni, 4% Cu, z dodatkiem Nb/Ta. Starzeje się w niskiej temperaturze (480–621 stopni), aby uzyskać siłę, a siła przychodzibezkruche i trudne do spawania zachowanie konwencjonalnej martenzytycznej stali nierdzewnej 13Cr (410).
W przypadku ropy i gazu to połączenie opłaca się w przypadku części, które muszą wytrzymać ciśnienie, być odporne na erozję i przetrwać produkowane płyny, które nie są agresywnie kwaśne:
|
Klasa komponentu |
Typowe części |
Dlaczego 17-4PH |
|
Zawory |
Mostki, kule, siedzenia, bramki, wykończenia |
Wytrzymałość + odporność na zużycie; ferromagnetyczny, więc MPI działa |
|
Lakierki |
Wały, tłoki, tuleje |
Wysoka wytrzymałość zmęczeniowa, zachowuje wymiary po starzeniu |
|
Wellhead / choinka |
Wieszaki, trzpienie, pokrywy, piasty, adaptery |
Wytrzymałość przy umiarkowanych kosztach w porównaniu z Inconelem |
|
Odwiert |
Trzpienie, podstawy, narzędzia testowe, komponenty BOP |
odporność na SCC w H1150D; dobra wytrzymałość |
|
Elementy złączne |
Kołki, śruby (zamiennik inny niż B7, jeśli jest to dozwolone) |
Wysoki stosunek wytrzymałości do rozmiaru |
Jest to opłacalny środek: mocniejszy niż jakakolwiek stal austenityczna, tańszy niż Inconel 718 lub 925 i znacznie łatwiejszy w obróbce niż 410.

17 4Normy PH (ASTM / ASME / API / NACE / ISO)
Określ standard i wersję w każdym zamówieniu. Minimalne właściwości i częstotliwość testów znacznie różnią się w przypadku komercyjnych gatunków ASTM i bardziej rygorystycznych specyfikacji lotniczych AMS – dla tych samych warunków nominalnych.
|
Forma produktu / sektor |
Podstawowy standard |
Notatki |
|
ASTM A564 / A564M (typ 630) |
Definiuje minimum warunku A i H900–H1150 |
|
|
ASTM A693 |
Równoległe tabele właściwości dla produktu płaskiego |
|
|
ASTM A705 / A705M |
Piasty głowic odwiertów, wieszaki, trzpienie |
|
|
Odlewy |
ASTM A747 (CB7Cu-1 / CB7Cu-2) |
Odpowiednik obsady, podobna reakcja na starzenie |
|
Odpowiedniki ASME |
SA-564, SA-693, SA-705 |
Do urządzeń ciśnieniowych z oznakowaniem kodowym |
|
Pręty / odkuwki lotnicze |
AMS 5643/5622 |
Większa chemia + kontrola partii |
|
Kwalifikacja do obsługi kwaśnej |
NACE MR0175 / ISO 15156-3 |
Sufit twardości według stanu |
|
Sprzęt poprzedzający (ogólnie) |
NACE MR0103 / ISO 17945 |
Uzupełnia MR0175 |
|
Studnia i choinka |
API6A |
Materiał + ramy oceny PR |
|
Zawory rurociągowe |
API6D |
Specyfikacja zaworu |
|
Połączenia gwintowane |
API 7-2 |
Profile z gwintem obrotowym |
|
Podziemne zawory bezpieczeństwa |
API 14A |
Sprzęt zabezpieczający odwiert |
|
Sworzniowy |
API 20E |
Śruby ze stopu do wyposażenia odwiertu |

Skład chemiczny (ASTM A564 / A693,% wag.) – wartość podstawowa, którą musi zgłosić każdy MTR:
|
C |
Kr |
Ni |
Cu |
Nb+Ta |
Mn |
Si |
P |
S |
|
Mniejsza lub równa 0,07 |
15.0–17.5 |
3.0–5.0 |
3.0–5.0 |
0.15–0.45 |
Mniejsza lub równa 1,00 |
Mniejsza lub równa 1,00 |
Mniejsza lub równa 0,040 |
Mniejsza lub równa 0,030 |
Kwestia niepodlegająca negocjacjom: zasada dotycząca usług kwaśnych NACE MR0175 / ISO 15156
Jest to najważniejsza zasada stosowania 17-4PH w ropie i gazie. W środowiskach siarkowodoru (H₂S) takniewybierz najsilniejszy warunek. Wyższa twardość koreluje bezpośrednio z podatnością na pękanie naprężeniowe siarczkowe (SSC).
Zestawy NACE MR0175 / ISO 15156-3maksymalny pułap twardości - 33 HRC dla 17-4PH- i ogranicza dopuszczalne warunki:
|
Stan |
Starzenie się |
Twardość (nominalna) |
Status usługi zastępczej zgodnie z NACE MR0175 |
|
H900 |
480 stopni / 1 godz |
40–47 HRC |
Nie do przyjęcia |
|
H1025 |
550 stopni / 4 godz |
34–42 HRC |
Niedopuszczalne (nominalna wartość minimalna przekracza 33 HRC) |
|
H1075 |
580 stopni / 4 godz |
31–38 HRC |
Nie do przyjęcia |
|
H1150 |
620 stopni / 4 godz |
28–37 HRC |
Dopuszczalne *w każdym przypadku*, z zastrzeżeniem weryfikacji twardości Mniejsze lub równe 33 HRC |
|
H1150D |
620 stopni / 4 godz. × 2 (podwójnie starzone) |
Mniejsze lub równe 33 HRC |
Bezwarunkowo zaakceptowane |
|
H1150M |
760 stopni + 620 stopni |
Mniejsze lub równe 33 HRC |
Zatwierdzone przez NACE, maksymalna plastyczność |
W przypadku kwaśnego smaku wybierz H1150D. Nie H900. Nie H1150 „o ile nie zostanie zweryfikowane”.Cykl podwójnego starzenia udoskonala mikrostrukturę i utrzymuje twardość na poziomie 33 HRC lub poniżej we wszystkich formach i rozmiarach przekrojów produktów – czyli dokładnie to, co organizacja Code zaakceptuje bez walki.

Minimalne właściwości H1150D (podstawa ASTM A564 / NACE)
|
Nieruchomość |
Minimum |
|
Wytrzymałość na rozciąganie (Rm) |
860 MPa (125 ksi) |
|
granica plastyczności 0,2% (Rp0,2) |
725 MPa (105 ksi) |
|
Wydłużenie |
16% |
|
Twardość |
Mniejsze lub równe 33 HRC |
|
Wycięcie Charpy'ego w kształcie litery V @ -6 stopni |
Większe lub równe 60 J |
|
Wycięcie Charpy'ego w kształcie litery V przy -46 stopniach |
Większe lub równe 27 J |
Lekcja weryfikacji twardości
W środowisku silnie kwaśnych gazów (≈27% H₂S, chlorki do 80 000 mg/l) dziewięć ze 185 trzpieni zaworów zgodnych z NACE uległo awarii w ciągu 15 miesięcy. Łodygi oznaczono jako H1150plusH1150D. Kiedy zmierzono wadliwy materiał, twardość powróciła do wartościC32–C33 - powyżej C22–C30, jak podają certyfikaty huty.
Materiał był odpowiedni. Specyfikacja była prawidłowa. Dyscyplina weryfikacji nie była. Dlatego operatorzy teraz żądają100% weryfikacja twardości zgodnie z ASTM E18oraz pełne raporty z testów młyna dotyczące każdego zamówienia na usługi kwaśne.
Zastrzeżenie dotyczące morza
17-4PH jest powszechnym materiałem na trzpienie zaworówna lądzieoraz niskotemperaturowe zawory z korpusem ze stali węglowej. To jestniezaproponowane dlatrzpienie zaworów morskich: w atmosferze morskiej zewnętrzne pękanie spowodowane korozją naprężeniową chlorków jest prawdziwą przyczyną awarii, a powłoka jej nie łagodzi. Do zastosowań na morzu rozwiązaniem jest inna rodzina stopów - 2507 duplex (UNS S32750), 6Mo (254SMO, UNS S31254) lub stop niklu – a nie inny stan 17-4PH.
Nie ma „certyfikatu NACE”
W przeciwieństwie do oznakowania CE lub monogramu API, istniejebrak certyfikatu NACE strony trzeciejdla komponentu. Zgodność z NACE MR0175 / ISO 15156 stanowi deklaracja producenta, poparta dokumentami identyfikowalności:
- stawki MTR(EN 10204 3.1 lub 3.2) z wynikami chemii, obróbki cieplnej i twardości, identyfikowalnymi zrzeczywistydostarczona część;
- WPQRwykazanie, że wszelkie spoiny spełniają limity twardości NACE w stanie po PWHT;
- Napisaneoświadczenie o zgodnościod producenta.
17-4PH Komponent aplikacji Głębokie nurkowanie

Trzpienie zaworów
Łodygi przenoszą moment obrotowy trzpienia, obciążenie maski i często ciąg od ciśnienia. 17-4PH wH1025jest powszechnym ustawieniem domyślnymniekwaśnytrzpienie wysokociśnieniowe (dobra równowaga wytrzymałości i wytrzymałości). Wkwaśnyobsługa, to jest toTylko H1150D.
- Typowe średnice trzpieni: 20–100 mm (¾–4 cale), długości 200–800 mm.
- Zawory API 6D / API 6A; materiał trzpienia określony w specyfikacji materiału zaworu.
- Ferromagnetyczna – inspekcja cząstek magnetycznych (MPI) zgodnie z ASTM E709 działa bezpośrednio. Mostek 316 nie może być MPI w ten sam sposób.
- Krytyczny błąd, którego należy unikać: określenie „trzpienia 17-4PH” bez warunku, a następnie otrzymanie H900 (40+ HRC) – czyliniezgodnydla kwaśnej obsługi i zbyt twardy dla wielu szczegółów gniazda/gwintu.
Wały pomp
Wały wymagają wytrzymałości zmęczeniowej i stabilności wymiarowej po starzeniu. Maszyna wWarunek A(miękki, ~30–33 HRC), następnie wiek.
- Typowe średnice: 30–150 mm; długości 1–6 m.
- H1025 to typowy, dostosowany do obciążenia warunek dla pomp lądowych i niekwaśnych; H1150D do usług kwaśnych (np. woda produkcyjna, kwaśna ropa naftowa).
- Pompy smarowane wodą morską lub surową wodą morską: 17-4PHnieodpowiedni materiał wału - PREN ≈ 17, w pobliżu 304. Użyj 2205 duplex lub stopu niklu. Granicą jest zawartość chlorków i stagnacja, a nie sama wydajność pompy.
Elementy głowicy odwiertu i choinek
Wieszaki, trzpienie, pokrywy, piasty i adaptery działają zgodnie z ciśnieniem znamionowym API 6A. Są to prawie zawszekute zgodnie z ASTM A705 / SA-705, a następnie dwukrotnie starzony do H1150D pod kątem kwaśnej ekspozycji.
- Zakres odkuwek, zwykle o średnicy 100–600 mm; gotowe produkty o masie od ~20 kg do kilkuset kg.
- W przypadku zastosowań offshore często wymagana jest kwalifikacja NORSOK M-650odkuwki(uwaga: są to odkuwki, a nie powyższe ograniczenie SCC dotyczące chlorków z łodyg morskich – inny tryb awarii).
- Powyżej ~315 stopni lub w odwiertach HPHT inżynierowie sięgają po Inconel 718; Zarówno wytrzymałość 17-4PH, jak i odporność na korozję pogarszają się powyżej tego pułapu.
Właściwości mechaniczne 17-4PH dla usług naftowych i gazowych
|
Stan |
Rozciąganie (MPa) |
Wydajność (MPa) |
Wydłuż. % |
Twardość |
NACE kwaśny |
|
H900 |
Większe lub równe 1310 |
Większe lub równe 1170 |
Większe lub równe 10 |
40–47 HRC |
NIE |
|
H1025 |
Większe lub równe 1070 |
Większe lub równe 1000 |
Większe lub równe 12 |
34–42 HRC |
NIE |
|
H1150 |
Większe lub równe 931 |
Większe lub równe 724 |
Większe lub równe 16 |
28–37 HRC |
Indywidualnie |
|
H1150D |
Większe lub równe 860 |
Większe lub równe 725 |
Większe lub równe 16 |
Mniejsze lub równe 33 HRC |
Tak (bezwarunkowe) |
Wskazówki projektowe:H1025 to zrównoważona wartość domyślna dla niekwaszonych końcówek zaworów i wałów pomp. W przypadku kwaśnych obowiązkowy jest H1150D. H900 należy stosować tylko w suchych, niekorodujących i krytycznych pod względem wytrzymałości częściach (sworznie siłownika, niezwilżone elementy konstrukcyjne) - nigdy w zwilżonym lub kwaśnym elemencie.
17 4PH Okrągłe pręty Rozmiary i waga
Pręt okrągły jest dominującym surowcem do produkcji łodyg i wałów. Poniższa tabela zawiera rzeczywiste dane dotyczące masy H1150D w magazynie (kg na metr bieżący) - użyj jej do wymiarowania surowca i oszacowania kosztu materiału przed obróbką.
|
Średnica (mm) |
kg/m |
Średnica (mm) |
kg/m |
|
25.4 |
4.2 |
101.6 |
64.7 |
|
31.75 |
6.2 |
114.3 |
80.3 |
|
38.1 |
9.2 |
127 |
100 |
|
44.45 |
12.1 |
152 |
147 |
|
50.8 |
16.2 |
203.4 |
261 |
|
57 |
19.9 |
254 |
402 |
|
63.5 |
25.0 |
305 |
580 |
|
76.2 |
36.8 |
355.6 |
797 |
|
91 |
52.2 |
- |
- |
Zapasy barowe są powszechnie dostępne wØ 6 mm do 800 mm(ASTM A564); kucie wlewków/stopni do średnicy 600 mm i większej. Długości typowo 3–6 m, cięte na wymiar na zamówienie.
Moduł cenowy 17-4PH – według rozmiaru i wagi (2026)
Wszystkie poniższe liczby sąorientacyjne zakresy budżetowe na rok 2026, EXW/FOB, od pojedynczych sztuk do małych partii, zweryfikowane w oparciu o wiele zbiorów danych dostawców i rynków. Rzeczywista wycena zmienia się w zależności od poziomu certyfikacji, ilości, regionu i dopłaty do niklu/miedzi.Przed porównaniem cen zawsze podawaj stan i certyfikat.
Podstawowe założenia materiałowe zastosowane w tabelach:
- Komercyjny batonik z certyfikatem NACE H1150D (EN 10204 3.1):5,00–7,00 USD / kg
- Pasek lotniczy AMS 5643 (pełna identyfikowalność, UT, makrotrawienie):15,00–22,00 USD / kg
- Odkuwki (A705, obrobione zgrubnie):10,00–22,00 USD / kgw zależności od certyfikatu
Pręt okrągły - cena za metr (certyfikat handlowy H1150D vs AMS)
|
Średnica (mm) |
kg/m |
Komercyjne $/m |
AMS $/m |
|
44.45 |
12.1 |
$61–85 |
$182–266 |
|
50.8 |
16.2 |
$81–113 |
$243–356 |
|
76.2 |
36.8 |
$184–258 |
$552–810 |
|
101.6 |
64.7 |
$324–453 |
$971–1,423 |
|
127 |
100 |
$500–700 |
$1,500–2,200 |
|
203.4 |
261 |
$1,305–1,827 |
$3,915–5,742 |
Gotowy komponent – szacunkowy koszt (pojedynczy element, komercyjny certyfikat H1150D)
|
Część |
Surowy rozmiar |
Surowy wag |
Materiał $ |
Szacunkowa gotowość $* |
|
Trzpień zaworu |
Ř44,45 × 450 mm |
5.5 kg |
$27–38 |
$120–180 |
|
Trzpień zaworu (duży) |
Ř57 × 600 mm |
11.9 kg |
$60–83 |
$180–260 |
|
Wał pompy |
Ř76,2 × 2000 mm |
73.6 kg |
$368–515 |
$900–1,300 |
|
Wał pompy (ciężki) |
Ø101,6 × 3000 mm |
194 kg |
$970–1,360 |
$1,800–2,600 |
|
Odkuwanie wieszaków głowicy odwiertu |
Ø250 mm, wykończenie ~120 kg |
~160kg zapasu |
$1,600–3,520 |
$3,500–5,500 |
|
Kucie trzpienia/pokrywy |
Ø350 mm, wykończenie ~300 kg |
~380kg zapasu |
$3,800–8,360 |
$8,000–13,000 |
Gotowy szacunkowy=materiał + obróbka zgrubna/wykańczająca + obróbka cieplna H1150D + UT (ASTM A388) + 100% weryfikacja twardości (ASTM E18) + EN 10204 3.2 MTR + gwintowanie (API 7-2, jeśli ma to zastosowanie). Obróbka skrawaniem/kontrola jakości dodaje około 80–180 dolarów za kilogram gotowego produktu* w zależności od złożoności.
Co porusza cenę 17-4PH?
- Stan : schorzenie:Warunek A jest najtańszy (bez starzenia). H1150D dodaje drugi cykl starzenia + weryfikację. H900 dodaje najwięcej obróbki termicznej.
- Orzecznictwo:3,1 → 3,2 dodaje ~ 8–15%; Weryfikacja NACE dodaje testowanie; AMS 5643 dodaje 40–100% w stosunku do wartości komercyjnych.
- Formularz:Bar to najniższy $/kg; odkuwki zapewniają kuźnię + premię za wydajność; Precyzyjnie szlifowana kolba dodaje jeszcze więcej.
- Ilość:5-tonowy młyn żarowy pokonuje zamówienie próbne na 50 kg o 20–40% na kg.
- Region:Komercyjny bar pochodzący z Chin plasuje się o około 20–40% poniżej ceny porównywalnej z Europą i Ameryką Północną.
Lista kontrolna decyzji – określenie 17-4PH dla O&G
1. Czy występuje H₂S (kwaśna usługa)?Tak → określH1150D, Mniejsza lub równa 33 HRC, NACE MR0175 / ISO 15156-3. Zatrzymywać się. Nie → przejdź do 2.
2. Czy jest narażony na atmosferę morską/morską?Tak →nie używaj 17-4PHdo łodyg zewnętrznych; wybierz 25-7 duplex, 6Mo lub stop niklu. Nie → przejdź do 3.
3. Maksymalna wytrzymałość sterownika, niekorozyjna/łagodnie korozyjna?Tak → H900 tylko do suchych (nie zwilżonych) okuć konstrukcyjnych. Inaczej → 4.
4. Równowaga wytrzymałości i wytrzymałości (podstawa zaworu, wał pompy, usługi lądowe)? → H1025.
5. Kwaśna czy maksymalna odporność na SCC / wytrzymałość w niskich temperaturach? → H1150D.
6. Temperatura pracy powyżej ~315 stopni czy HPHT?→ podejdź doInconel 718; 17-4PH odpada.
7. Określ normę i rewizję:ASTM A564 / A705 (lub ASME SA-…); AMS 5643 tylko wtedy, gdy wymagana jest identyfikowalność na poziomie lotniczym.
8. Żądajcie warunku w PO- Samo „17-4PH” jest niekompletne. Wyraźnie podać H900/H1025/H1150D.
9. Wymagaj weryfikacji twardości EN 10204 3.2 MTR + 100% (ASTM E18)przy każdym zamówieniu z usługi kwaśnej.
10. Wymagają UT (ASTM A388) i MPI (ASTM E709)do kutych/krytycznych części zwilżanych.
11. Potwierdź procedurę spawania (jeśli jest spawana):starzenie po spawaniu przywraca wytrzymałość HAZ; sprawdzić twardość NACE w stanie po PWHT.
12. Potwierdź skurcz wymiarowy:starzenie się kurczy się od ~0,04–0,06% (H900) do ~0,09–0,12% (H1150). Obróbka zgrubna w stanie A, starzenie, następnie obróbka wykańczająca – lub zastosowanie przesunięcia.
Często zadawane pytania:
Czy 17-4PH jest zatwierdzony do kwaśnych potraw zgodnie z NACE MR0175?
Tak, ale tylko w stanie H1150D (podwójnie starzony) o twardości mniejszej lub równej 33 HRC, zgodnie z NACE MR0175 / ISO 15156-3. Niedopuszczalne są H900, H1025 i H1075.
Jaki stan 17-4PH jest zgodny z NACE?
H1150D jest akceptowany bezwarunkowo. H1150 jest akceptowany indywidualnie tylko w przypadku sprawdzenia twardości mniejszej lub równej 33 HRC. Wszystko silniejsze (H900/H1025/H1075) zostaje zdyskwalifikowane.
Czy 17-4PH można stosować do trzpieni zaworów offshore?
Niezalecane. W atmosferze morskiej zewnętrzne pękanie spowodowane korozją naprężeniową chlorków jest prawdziwym rodzajem awarii, w przypadku którego powlekanie nie zatrzymuje się. Do łodyg morskich użyj 25-7 duplex, 6Mo lub stopu niklu.
Jaka jest maksymalna twardość dla 17-4PH w środowisku H₂S?
33 HRC, zgodnie z NACE MR0175 / ISO 15156-3. Sprawdź to w przypadku 100% uszkodzonych części, korzystając z samych certyfikatów ASTM E18 -, które nie wystarczą.
Czy H1150 to to samo co H1150D?
Nr H1150 to pojedynczy 4-godzinny cykl starzenia w temperaturze 621 stopni (twardość 28–37 HRC, częściowo powyżej limitu NACE). H1150D jest poddawany podwójnemu starzeniu (dwa kolejne cykle) i stale utrzymuje temperaturę mniejszą lub równą 33 HRC – warunek określony dla kwaśnego serwisu.
Jaka specyfikacja ASTM obejmuje bary 17-4PH dla ropy i gazu?
ASTM A564 / A564M (typ 630) dla prętów, drutu i kształtowników; ASTM A705 dla odkuwek; ASTM A693 dla blachy/arkusza. Odpowiednikami ASME są SA-564, SA-705, SA-693.
Jaki standard API obejmuje komponenty głowicy odwiertu 17-4PH?
API 6A reguluje wyposażenie głowic odwiertów i choinek. API 6D obejmuje zawory rurociągowe; API 7-2 obejmuje połączenia gwintowe; API 14A obejmuje podziemne zawory bezpieczeństwa.
Czy można spawać trzonki zaworów 17-4PH?
Tak – w przeciwieństwie do stali martenzytycznej 410, stal 17-4PH jest w miarę spawalna. Starzenie po spawaniu przywraca wytrzymałość w SWC. W przypadku substancji kwaśnych należy sprawdzić wartości graniczne twardości NACE w stanie po PWHT.
Jaki limit temperatury dotyczy 17-4PH w ropie i gazie?
W przybliżeniu od -40 stopni do +315 stopni w sposób ciągły. Powyżej spada wytrzymałość i odporność na korozję; inżynierowie przechodzą na Inconel 718 do odwiertów HPHT.
Dlaczego w przypadku kwaśnej usługi należy wybrać H1150D zamiast H1150?
Ponieważ nominalna twardość H1150 (28–37 HRC) częściowo przekracza pułap 33 HRC NACE. Podwójne starzenie H1150D niezawodnie utrzymuje temperaturę mniejszą lub równą 33 HRC we wszystkich sekcjach – bez ryzyka związanego z przegrzaniem.
Ile będzie kosztować 17-4PH za kg w 2026 roku?
Komercyjny batonik H1150D kosztuje około 5–7 USD/kg; Sztabka lotnicza AMS 5643 15–22 USD/kg; odkuwki 10–22 USD/kg. Warunek A jest najtańszy; starzenie się i certyfikacja zwiększają koszty.
Jaka jest różnica pomiędzy 17-4PH i 13Cr (410) dla trzpieni zaworów?
Obydwa są martenzytyczne, ale 17-4PH jest utwardzany wydzieleniowo (plastyczność ~725–1170 MPa w porównaniu z ~550 MPa 410), a o wiele łatwiej spawalne. 410 wykończenia do zastosowań kwaśnych muszą być wyżarzane zmiękczająco do wartości mniejszej lub równej 22 HRC; 17-4PH H1150D osiąga twardość mniejszą lub równą 33 HRC przy znacznie wyższej wytrzymałości.
Czy 17-4PH potrzebuje certyfikatu NACE?
Nie istnieje żaden certyfikat NACE strony trzeciej. Zgodność to deklaracja producenta poparta normami EN 10204 MTR, WPQR i oświadczeniem zgodności – wszystko to można powiązać z dostarczoną częścią.
Czy 17-4PH może zastąpić Inconel 718 w głowicach odwiertów?
Tylko poniżej ~315 stopni i w warunkach umiarkowanie korozyjnych, bez HPHT. Poza tym lub w odwiertach z agresywną kwasowością/HPHT, właściwym rozwiązaniem będzie Inconel 718.
W jakim zakresie rozmiarów dostępny jest pręt okrągły 17-4PH?
Magazynowane od Ø 6 mm do 800 mm (ASTM A564), długości 3–6 m, cięte na wymiar. Odkuwki wykonywane są do średnicy 600 mm+. Dane dotyczące masy na metr podano w rozdziale 6.
ReferencjeStandardy (autorytatywne):
ASTM A564 / A564M — Pręty, druty i kształtowniki ze stali nierdzewnej utwardzanej wydzieleniowo (typ 630)
ASTM A693 - Płyty, arkusze i taśmy ze stali nierdzewnej utwardzanej wydzieleniowo
ASTM A705 / A705M - Odkuwki ze stali nierdzewnej utwardzanej wydzieleniowo
ASME SA-564 / SA-693 / SA-705 - Specyfikacje odpowiadające kodom
AMS 5643 / AMS 5622 - Pręty i odkuwki lotnicze
NACE MR0175 / ISO 15156-3 - Wartości graniczne twardości w warunkach kwasowych
NACE MR0103 / ISO 17945 - Urządzenia wyższego szczebla
API 6A, API 6D, API 7-2, API 14A, API 20E
ASTM A388 (UT), ASTM E18 (twardość), ASTM E8/E23 (mechaniczne), ASTM E709 (MPI)
PL 10204 - Typy raportów z testów materiałów (3.1 / 3.2)
Dowiedz się więcej:
Stal nierdzewna 17-4PH: kompletny przewodnik inżynieryjny
H900 vs H1025 vs H1150: Który stan należy określić?
17-4PH Cena 2026: USD/kg według formy, stanu i certyfikatu
17-4PH vs 316L: wytrzymałość, korozja i koszt
17-4PH vs 15-5PH: Jaką stal nierdzewną PH należy określić?
Obróbka 17-4PH: bezkompromisowe utwardzanie przez zgniot (oprzyrządowanie i posuwy)







